Ogromna ilość powstających odpadów to obecnie jeden z najpoważniejszych problemów środowiskowych. Poprawna segregacja ma na celu oddzielenie odpadów nienadających się do ponownego przetworzenia od pełnowartościowych surowców.

Wiele osób wciąż ma wiele wątpliwości i pytań związanych z tym zagadnieniem. Jakie śmieci do jakich pojemników?

MIECIA poopowiada jak w prosty sposób zmienić się w mistrza segregacji. Segregacja śmieci to nie fizyka kwantowa.

Krok pierwszy – zapoznaj się z zasadami segregacji śmieci w Twoim mieście lub gminie.

Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem odpady komunalne należy zbierać w podziale na następujące frakcje: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, odpady biodegradowalne oraz odpady zmieszane.

Krok drugi – podziel pojemniki w domu.

Nie, nie potrzebujesz od razu kupować specjalnych kubłów czy wiader. Wystarczą sprytne lifehacki. Kartony i papiery możesz składować w kartonie. Na biodegradowalne odpady polecamy papierowe torby, w których często przynosisz zakupy ze sklepów. Jeśli nie masz miejsca zawsze możesz wykorzystać worki w kolorach dopasowanych dobarw koszy na Twoim podwórku.

Tworzywa sztuczne, w tym PET, aluminium i inne opakowania spożywcze muszą trafić do pojemnika żółtego. Ten kolor uwielbia Miecia, bo odzyskuje z niego niezbędny surowiec, który można przetworzyć na tkaniny i modowe akcesoria.

Papier, kartony, gazety, niewoskowane ulotki wrzuć do niebieskiego kubła.

Szkło umieść w pojemniku zielonym. Pamiętaj jednak, żeby nie było potłuczone lub wypełnione resztkami jedzenia lub napoi.

Biodegradowalne odpady z Twojej kuchni niech trafią do brązowego kosza.

Materiały, których nie da się umieścić w powyższych kategoriach lub, których nie jesteś pewien, kategoryzuj jako odpady zmieszane. Dla nich znajdzie się miejsce w koszu czarnym.

Nadal nie jesteś pewien? To jeszcze raz krok po kroku:

TE RZECZY NIE MOGĄ SIĘ ZNALEŹĆ W TYM KOSZU

plastikowe butelki po napojach (odkręcone i zgniecione), nakrętki, kapsle, zakrętki do słoików, plastikowe opakowania po żywności, opakowania wielomateriałowe, takie jak kartony po mleku i sokach, opakowania po środkach czystości i kosmetykach, plastikowe torby, worki, reklamówki, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, folię aluminiową i metale kolorowe

METALE I TWORZYWA SZTUCZNE OBEJMUJĄ

butelki i pojemniki z zawartością, plastikowe zabawki, opakowania po lekach, artykułach medycznych, opakowania po olejach silnikowych, części samochodowe, zużyte baterie i akumulatory, pojemniki po farbach i lakierach oraz sprzęt elektroniczny i AGD

DO PAPIERU ZALICZAMY:

opakowania z papieru, kartony, tektura, katalogi, ulotki, gazety, czasopisma, papier szkolny i biurowy, zeszyty, książki, zadrukowane kartki. papier do pakowania, torby i worki papierowe

TE PRODUKTY NIE TRAFIAJĄ DO KOSZA NIEBIESKIEGO:

ręczniki papierowe i zużyte chusteczki higieniczne, papier lakierowany i powleczony folią, zatłuszczony lub silnie zabrudzony papier, kartony po mleku i napojach, papierowe worki po nawozach i materiałach budowlanych, pieluch jednorazowe i innych materiałów higienicznych, zatłuszczone jednorazowe opakowania z papieru i naczyń jednorazowych

CO KRYJE SIĘ W KOSZU ZE SZKŁEM?

butelki i słoiki po napojach i żywności, w tym także po alkoholu i olejach roślinnych oraz szklane opakowania po kosmetykach

DO ZIELONEGO KOSZA NIE WRZUCAMY

ceramiki, doniczek, porcelany, kryształów, szkła okularowego i żaroodpornego, zniczy zawierających wosk, żarówek i świetlówek, reflektorów, opakowań po lekach, rozpuszczalnikach, olejach silnikowych, luster, szyb okiennych i zbrojonych, monitorów i lamp telewizyjnych oraz termometrów i strzykawek. Nie i koniec.

ODPADY BIODEGRADOWALNE TEŻ MAJĄ SWOJE REGUŁY. DO BRĄZOWEGO KOSZA WRZUĆ:

odpadki warzywne i owocowe, gałęzie, skoszoną trawę, liście, kwiaty, trociny i korę drzew, niezaimpregnowane drewno, resztki jedzenia

NIE WRZUCAJ DO NIEGO

kości i odchodów zwierząt, oleju jadalnego, popiołu z węgla kamiennego, leków, drewna impregnowanego, płyt wiórowych i pilśniowych MDF, ziemi i kamieni, innych odpadów komunalnych (w tym niebezpiecznych)

Nasz ostatni zagadkowy kosz na odpady zmieszane ma swoje własne reguły. Tu wrzucisz wszystko, czego nie da się odzyskać w procesie recyklingu. Pamiętaj jednak o nie wrzucaniu do niego odpadów niebezpiecznych – baterii, akumulatorów, sprzętów RTV i AGD, leków czy świetlówek. Te przedmioty oddasz w punktach zbiórki zorganizowanych przez Twoją gminę, w aptekach lub centrach handlowych w całej Polsce.

Masz pytania? Nie jesteś pewien jak zabrać się za segregację? Napisz do Mieci. Miecia z chęcią pomoże.